Návnada ve vodě je klíč pro úspěšný záběr
Lidi dnes přivádí k rybolovu mnoho rozličných důvodů, přičemž každého rybáře na této všestranné činnosti baví něco jiného. Zatímco dříve šlo o obživu rybáře a jeho rodiny, v dnešní době je velmi rozšířený sportovní rybolov. Ten se provozuje podle zásady „Chyť a pusť“. Sportovní rybáři loví pro radost, milují chvíle strávené v přírodě u vody a plni očekávání čekají, až se jim začne hýbat splávek, který dává rybáři signál, že se právě chytila ryba na návnadu. Chytí-li tento rybář velikou rybu, přeměří ji, zváží si ji – a velice často se s ní ještě vyfotí. Na konci tohoto jedinečného okamžiku samozřejmě nesmí chybět polibek, kterým rybář rybu obdaruje – a poté šup s ní zpátky do vody.
Mnoho sportovních rybářů vyráží za svými zážitky k vodě pokaždé, když mají čas. Jsou to pro ně nezapomenutelné chvíle. Chtějí si zalovit, aniž by tím kterékoli z ryb ubližovali. Rozloží si křesílko, vytáhnou prut, vnadící směs vloží do krmítka, dají návnadu a už jen sedí, relaxují a užívají si přírodu.
I na tyto rybáře Zemědělské služby Dynín myslí, a proto jsme vyvinuli jedinečnou recepturu pro vnadící směsi používané převážně sportovními rybáři.
Návnada ve vodě je klíč pro úspěšný záběr
Návnadu rybáři používají pro dva účely. První je zakrmování a přilákání ryby na místo, kde chce rybář chytat. Takový rybář chodí pravidelně na jeho oblíbené místo, kde krmí ryby, čímž je zvyká, že v tomto místě vždy dostanou něco dobrého k snědku. Tím druhým je samotné chytání ryb na prut, kdy si rybář dá do krmítka vnadící směs. Ta se postupně uvolňuje do vody a zanechává velmi libou vůni, která přiláká ryby k jejich již pravidelnému obědu nebo večeři.
Je více než jasné, že kvalita návnady jednoznačně ovlivňuje rybářův úspěch. Čím má každý rybář kvalitnější vnadící směs, tím méně štěstí potom potřebuje.
Proč si neudělat radost?
Pokud byste nevěděli, jak sami sobě (nebo manželovi/manželce, kamarádovi/kamarádce, milenci/milence, jenž/jež je zároveň rybářem/rybářkou) udělat radost, lze se zastavit v rybářské prodejně.
Rybáři si dnes mohou vybrat ze spousty druhů vnadících směsí, které mohou zakoupit v rybářských potřebách či přímo na internetu. Možných příchutí, kterými lze rybám zpříjemnit život, je mnoho, a tak rybáři mají z čeho vybírat. Mezi oblíbené příchutě patří vanilka, med, perník, jahoda a mnoho dalších.
Jak vybrat vnadící směs podle složení?
Důležité je, jaké ryby chce rybář chytat. Zda se chce zaměřit na kaprovité ryby, nebo spíše na ryby dravé. Dle toho jsou vytvářeny různé druhy vnadících směsí, které se liší složením zohledňujícím výživové potřeby ryb.
Olejniny a obiloviny představují základ takzvaných krmítkových směsí. My jsme vyvinuli pro rybáře krmnou a vnadící sypkou směs CARP STAR pro kaprovité ryby. V této směsi se nachází pečlivě selektované suroviny, z nichž se sluší jmenovat například pšenice, kukuřice, sójový či řepkový extrahovaný šrot a rostlinný olej. Takovouto směs je možné zakoupit v 10kg nebo 25kg balení.
Nyní přichází Zemědělské služby Dynín s novinkou – tou je Vnadící krmná směs CarpStar s VANILKOU, jež je balená v praktickém kyblíku o hmotnosti 3 kg. Rybář si tak pohodlně vezme k vodě rovnou celý kyblík a nemusí nic řešit.
Naše krmítkovka je snadno rozmíchatelná. Osvědčilo se dávat vody méně a počkat, dokud se do směsi zcela nenasákne. Poté ji plníme do rybářských krmítek. Krmítko obalené směsí ve vodě vytvoří mlhu, která bezelstné kapříky umožní nalákat na návnadu.
Pár postřehů na závěr
Mějme na paměti, že kapři (ale i jiné ryby) jsou schopni vnímat i jemné pachové stopy. A zvědavost a touha po ochutnání může být silnější než ostražitost. A tento férový souboj mezi člověkem na břehu a rybou ve vodě, ze kterého vznikne památeční fotka, vždycky v duchu zásady „Chyť a pusť“ končí polibkem a usmířením jako ve správné pohádce.
A všem rybářům i jejich rybám přejeme jen skvělé zážitky.